Руското министерство за одбрана соопшти дека големиот десантен брод „Новочеркаск“ бил оштетен во пристаништето Феодосија на Крим, при одбивање напад на украинските вооружени сили.

„При одбивање на нападот на вооружените сили на Украина со ракети управувани од авион врз базата Феодосија, оштетен е големиот десантен брод Новочеркаск. Системите за противвоздушна одбрана уништија два непријателски тактички авиони Су-24 во реонот на населбата Жовтен, кои истрелуваа ракети со воздушно наведување“, соопшти руското министерство, пренесува РИА Новости.

Лидерот на Крим Сергеј Аксјонов рано утринава објави дека украинските сили извршиле напад на пристаништето во Феодосија, што резултирало со експлозија и пожар.

Тој подоцна објави дека едно лице загинало, а две се повредени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *