Доналд Трамп не се квалификува како претседателски кандидат во Колорадо според клаузулата за бунт на Уставот, одлучи Врховниот суд во Колорадо.

Трамп е обвинет за поттикнување немири во зградата на американскиот Капитол во обид да го поништи резултатот по поразот на американските избори во 2020 година. Кампањата на Трамп соопшти дека пресудата од Колорадо е погрешна и дека ќе поднесе жалба до Врховниот суд на САД.

Одлуката следува откако судот во Колорадо, чии судии беа назначени од демократските гувернери, го отстрани Трамп како кандидат од претседателските избори во државата, пренесува „Скај њуз“.

„Бидејќи е дисквалификуван, би било незаконски според Изборниот законик државниот секретар на Колорадо да го стави како кандидат на претседателските избори“, наведува владејачката партија.

Овој потег поставува веројатна пресметка пред највисокиот суд на нацијата за да се одлучи дали фаворит за републиканската номинација може да остане во трката.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *